Povrchovou úpravu u modelu Rosie si můžete vybrat z pravých dřevěných dýh, matného lakování nebo ručně leštěného vysokého lesku v mnoha barevných odstínech.

Truhlářská dílna, která vyrábí naše ozvučnice, má dlouholeté zkušenosti jak s dýhami, s nejrůznějšími laky, tak samozřejmě s nepřeberným množstvím nejrůznějších dřev. Spolupracuje s dýhárnou, která má přístup k mnoha zajímavým druhům a jsme tak schopni nad rámec standardní nabídky zajistit i exkluzivní materiály.

Pro přední desku modelu Christopher jsme schopni zajistit téměř jakýkoliv masiv, ale již v základní ceně nabízíme mnoho krásných druhů, které budou ozdobou vašeho interiéru.

Pár slov k pravým dýhám – jde o tenký plát dřeva vyrobený řezáním, loupáním nebo krájením kmenů stromů. Dýhy si zachovávají všechny vlastnosti dřeva. Od masivu odlišíte dýhu především tak, že dýha má pravidelnější a opakující se strukturu. Vyrábí se v různých tloušťkách – my používáme tlustší dýhy 0,5 – 0,9 mm z dýhárny s dlouhou tradicí ze Zbraslavi.

Někdo nad dýhou možná bude ohrnovat nos, ale najdete ji i u řádově mnohem dražších modelů reproduktorů. Kvalitní pravá dřevěná dýha je ideálním materiálem pro povrchovou úpravu hned z několika důvodů:

Dýhu lze získat prakticky z jakékoliv dřeviny, včetně těch opravdu exotických. Zvláštním případem jsou tzv. kořenice. Jde o speciální druh dýhy, která se získává z nemocného dřeva napadeného parazitem. Na takovém dřevě vzniká nádorovitost a pokroucené pletivo tvořící letokruhy. Ty dodávají takové dýze jedinečný vzhled. Z uvedených materiálů je masiv nedosažitelný, takže dýha je jedinou cestou k těmto neobvyklým povrchovým úpravám.

Pokud jako finální úpravu použijeme dýhu, lze korpus bedny vyrobit z vhodnějšího materiálu než je masiv – např. z MDF desek, které jsou nejen pevné, na rozdíl od masivu zcela homogenní, ale hlavně nepracují vlivem vlhkosti, takže nehrozí jejich praskání. Existují ve velkém množství tlouštěk, což umožňuje vyrobit i opravdu tuhou bednu za rozumnou cenu a s povrchovou úpravou dle přání zákazníka. I u výrazně dražších reproduktorů je tento materiál běžně používán.

Tam, kde by exkluzivní dřevěný masiv v této cenové kategorii reproduktorů jednoduše nebyl dosažitelný, lze získat stejně exkluzivní vzhled díky kvalitní pravé dřevěné dýze.


Dřevo a dřevěné dýhy

Pro model Rosie nabízíme dýhy, které jsou ručně lepeny na korpus reproduktoru a následně několikrát stříkány lakem a přebrušovány. Výsledný povrch je polomatný a dává vyniknout krásné struktuře dřeva. Níže uvedené dýhy jsou ve standardní nabídce za stejnou cenu. Pokud byste chtěli nějakou jinou dýhu, ozvěte se nám, pokusíme se jí pro vás zajistit. Na přání umíme dokonce i intarzie, tj. skládání a lepení různých druhů dýh, které pak vytvoří obrazec nebo třeba monogram.

U modelu Christopher vyrábíme přední desku z masivu dle vašeho přání. Je několikrát stříkána akrylátovým matným přípravkem, který dřevo dokonale ošetří a zároveň zvýrazní jeho kresbu. Níže uvedené typy dřev máme ve standardní nabídce za stejnou cenu. Pokud byste chtěli nějaký jiný, ozvěte se nám, pokusíme se jej pro vás zajistit.

Upozorňujeme, že konkrétní pravá dýha nebo dřevěný masiv se samozřejmě liší strom od stromu a nebude mít přesně stejnou kresbu a barvu jako je na výše uvedených obrázcích. Dýha amerického ořechu je mořena do hněda pro větší dlouhodobou barevnou stálost.


Barevné provedení

Pokud se vám dýha nelíbí, nebo se nehodí do vašeho interiéru, nabízíme možnost barevného provedení.

Pro model Rosie je to v podobě matného lakování v níže uvedených barvách (podle vzorníku RAL). Žádná se vám nelíbí? Nic se neděje, můžeme vám namíchat jakoukoliv jinou ze vzorníků RAL nebo NCS – viz odkazy níže.

U modelu Christopher máte naprostou volnost, přední deska je vždy z masivu, ale zbylá část reproduktoru může být provedena v klavírním lesku nebo v automobilové metalíze téměř libovolné barvy (viz níže).

Metalické autolaky – za příplatek nabízíme možnost lakování metalickými autolaky v matné nebo lesklé variantě. Vyberte si automobilku a barvu a jestli chcete lesklou verzi metalízy nebo matnou – Kontaktujte nás

Máte-li nějaké speciální přání ohledně barevného povrchu, kontaktujte nás a pokusíme se vám vyhovět.

Upozorňujeme, že barvy zobrazené na monitoru nejsou zcela přesné (pokud nemáte barevně zkalibrovaný monitor), ideální je koupit si barevný vzorník, nebo si jej zapůjčit např. v Hornbachu.