CHRISTOPHER

Špičkové osazení

Z hlediska měničů jsme vybrali to nejlepší od dánské SB Acoustics – jejich nejvyšší řadu SATORI®. Mimochodem SB Acoustics byla původně založena inženýry, kteří odešli ze ScanSpeaku – obě firmy jsou dnes považovány za špičku v návrhu a výrobě měničů.

7,5 palcový středobasový reproduktor má masivní litý koš pro maximální tuhost s konstrukcí, která minimalizuje odrazy zvukových vln. Membránu na bázi papíru vyvinula firma SB Acoustics sama a dala jí jméno EGYPTIAN PAPYRUS™. Už na první pohled vypadá tento měnič jako umělecké dílo a to i jeho vnitřní část, kterou normálně nevidíte. Výrobce si dal záležet na tomto produktu opravdu po všech stránkách.

Kromě vzhledu má tento měnič samozřejmě špičkové parametry. Dokáže zahrát velmi přesné a transparentní středy a zároveň i hluboké a jasně definované basy, které s přehledem ozvučí místnost o ploše až 45 m2. Je slyšet, že plocha membrány 158 cm2 už dokáže rozpohybovat velké množství vzduchu a to vše s velmi nízkým zkreslením.

Jeho zcela rovnocenným partnerem je výškový reproduktor od stejného výrobce a rovněž z nejvyšší řady SATORI®. Jeho přední deska je vyrobena z masivního hliníku a tvarována tak, aby poskytovala široký rozptyl zvuku srovnatelný s umístěním ve zvukovodu. Díky tomu budete mít ve vaší poslechové pozici větší volnost pohybu. Tento špičkový výškový měnič dokáže zprostředkovat velmi detailní přednes bez ostrostí.

Ještě pevnější ozvučnice

Korpus reprosoustav vyrábíme ze dvou materiálů – přední desku z 25mm silného masivu, zbylou část ozvučnice ze stejně silných MDF desek. Přestože je v této tloušťce bedna už opravdu tuhá, posílili jsme ji ještě masivní vzpěrou. Vnitřek je navíc důkladně utlumen, takže rezonance a stojaté vlnění jsme z hlediska dopadu na výsledný zvuk zcela minimalizovali. Přední hrany jsou asymetricky zaoblené pro minimalizaci hranových difrakcí a výškový reproduktor jsme znovu umístili mimo střed pro co nejvyrovnanější zvukové podání. Bassreflex najdete vpředu pro přesnější reprodukci basů a větší volnost pro umístění v místnosti.

Z hlediska použitých materiálů umíme ve standardu vyrobit přední desku z dubu evropského, javoru, amerického ořechu, jasanu nebo bambusu. Za příplatek jsme schopni po individuální dohodě zajistit téměř jakékoliv dřevo a také speciální dřevěný kompozit vyráběný v Německu (Baubuche). Přední deska je několikrát stříkána akrylátovým matným přípravkem, který dřevo dokonale ošetří a zároveň zvýrazní jeho kresbu. Povrch zbylé části ozvučnice se opakovaně stříká vrstvami barvy, přebrušuje do dokonalé roviny a následně je aplikován lak, který tvrdne 2 dny a pak se ručně leští až do hlubokého klavírního lesku.

Výhybka

Nelze použít jedny z nejlepších měničů na trhu a přitom šetřit na vnitřní elektronice (výhybce), která má na výsledný zvuk obrovský vliv. Špičkové Superes odpory od dánského Jantzen Audio najdete už u modelu Rosie a použili jsme je i zde stejně jako cívky se vzduchovým jádrem od stejného výrobce. Špičkové kondenzátory od anglického Clarity Caps tentokrát najdete v signálových cestách jak u výškového, tak u středobasového měniče. Vynikají přesným podáním detailů bez nepříjemné ostrosti a až holograficky třírozměrnou reprodukcí. Velkou péči jsme opět věnovali sfázování výškového a středobasového reproduktoru pro co nejlepší podání prostoru nahrávky.

Uslyšíte, co jste ve svých oblíbených nahrávkách ještě neslyšeli a přitom zvuk bude příjmený bez ostrostí.

Reprosoustavy jsou konstruovány jako 8 ohmové. Výhybka je navržena tak, aby nekladla vysoké nároky na váš zesilovač – křivka fáze i impedance postrádá extrémy, se kterými by si běžné zesilovače nemusely poradit. Nicméně upozorňujeme, že pokud si chcete opravdu vychutnat a slyšet vše, co tyto reprosoustavy umí, doporučujeme použít kvalitní zesilovač a zdroj hudebního signálu, dokonce i reproduktorové kabely hrají v tomto případě významnou roli. Teprve pak opravdu oceníte špičkový zvuk modelu Christopher.

Možná i něco navíc…

Pokud chcete ultimátní detail – chystáme možnost si za příplatek objednat variantu s výškovými reproduktory z berylllia. Jde o naprostou špičku v konstrukci výškových měničů na trhu vůbec a to bez ohledu na cenu.

Největší výhodou beryllia je kombinace vysoké tuhosti a nízké hmotnosti. Ve srovnání s titanem nebo hliníkem je beryllium 6krát pevnější při stejné hmotnosti, což z něj činí ideální materiál právě pro výrobu výškových reproduktorů. Je velmi málo firem, které takové měniče vůbec dokáží vyrobit. Manipulace s berylliem během výroby je extrémně náročná a drahá, odměnou je ovšem naprostá špička v reprodukci vyšších tónů. Beryllium používá mj. i firma Magico ve svých nekompromisních reprosoustavách, které se podle mnoha recenzí řadí mezi vůbec nejlepší na světě. Zde se ovšem pohybujeme minimálně v mnoha stech tisících až milionech Kč za pár.

Vybrané parametry

Impedance: nominální 8Ω (min 4,5Ω na 3,1 kHz)

Frekvenční rozsah: (-6dB) 40 – 40 000 Hz

Citlivost: 88 dB / 2,83V / 1m

Doporučený výkon zesilovače: 50-120 W do 8Ω

Trvalá max. zatížitelnost dle IEC: 60W

Výhybka: fázově sladěná, seriová

Výškový reproduktor: 25mm (1″) SB Acoustics SATORI®

Středobasový reproduktor: 190mm (7,5″) SB Acoustics SATORI®, EGYPTIAN PAPYRUS™ membrána, litý koš

Rozměry (v x š x h) v mm: 400 x 300 x 350

Hmotnost: 16 kg / kus (bez stojanu)

Připojení: Pozlacené jednotlivě montované robustní terminály

Odhmotnění od podkladu: gumové samolepící podložky

Vhodné do místností do 45 m2

Konečná cena za pár (bez stojanů): 79 990 Kč

(dřevo mimo standardní nabídku za příplatek)

Přejít nahoru